Suplementy diety kontra rzeczywistość

Prowadzenie zdrowego trybu życia oraz zrównoważonej diety staje się coraz bardziej popularne wśród ludzi na całym świecie. Podążając za umięśnionymi ciałami autorytetów branży fitnessu coraz więcej osób zapisuje się na siłownię oraz zmienia swoje życie w kierunku bycia fit. Same ćwiczenia nie rozwiązują jednak wszystkich problemów, gdyż równie ważna jest dieta.

Suplementy – Polacy kupują je masowo

Tu jednak istnieje wiele rozbieżności oraz różnych poglądów. Bardzo wiele osób za idealne dopełnienie diety uważa stosowanie suplementów w postaci witaminowych tabletek. Znaczna część Polaków jest bezwarunkowo przekonana, że zażywając wspomniane suplementy, dostarczają w ten sposób do swojego organizmu wszystkie potrzebne składniki i minerały, których potrzebuje organizm. Według badań Polacy znajdują się w czołówce krajów Europy, które wydają najwięcej pieniędzy na suplementy diety. Jest to wystarczającym potwierdzeniem, jak wielkim zaufaniem darzone są suplementy i jak bardzo Polacy lubią je zażywać. Ich popularność zawdzięcza się reklamom.

Reklama czyni cuda

Zarówno prasa, radio, telewizja jak i internet pełne są reklam na temat cudownie działających suplementów diety, dzięki którym życie każdego człowieka stanie się dużo lepsze, ze względu na znaczna poprawę jego stanu zdrowia. Wpatrując się w niektóre kampanie reklamowe można mieć wrażenie, że choruje się na wiele chorób, które nigdy wcześniej nie zostały zdiagnozowane, a które mają bardzo negatywny wpływ na jakość życia. Polegając na tego typu złudnych przeświadczeniach, wiele osób zażywa jednocześnie nawet kilka rodzajów suplementów, wspomagających funkcjonowanie różnych obszarów ludzkiego ciała i organizmu. W niektórych przypadkach zachodzi bardzo prosty efekt wierzenia w działanie tabletek, które choćby nie dawały żadnych miarodajnych efektów, to samo ich regularne przyjmowanie powoduje efekt zaślepienia.

Zdrowa dieta kontra suplementy

Należy pamiętać, że podstawowym źródłem minerałów i witamin dostarczanych do organizmu powinna być zbilansowana dieta. Po pierwsze jest to zdrowsze rozwiązanie. Zjedzenie pomidora dostarczy wielu witamin i składników, których często nie posiada wiele suplementów diety jednocześnie. Poza tym jest to rozwiązanie znacznie tańsze, a więc korzystniejsze ekonomicznie. Jednak najważniejszym argumentem przemawiającym za stosowaniem odpowiedniej diety bogatej w witaminy i minerały jest ich jakość. Wszystko co znajdziemy w suplementach diety zostało już w jakiś sposób przetworzone lub odseparowane, aby stworzyć ową tabletkę. Często do jej składu dodawane są różnego rodzaju dodatki, które wspomagają chłonność substancji w niej zawartych. To już jasny sygnał, że nasz organizm znacznie lepiej i szybciej przyswoi witaminy, minerały i inne ważne związki, które znajdują się w naturalnym pożywieniu (takim jak warzywa, owoce, ryby, nabiał i inne cenne produkty), niżeli te, które pochodzą z suplementów diety.

Pożywienie jest znacznie lepiej tolerowane przez nasz układ pokarmowy niż tabletki, które mogą przyczynić się do powstania różnych dolegliwości, zwłaszcza przełyku i żołądka. Naturalne składniki pokarmowe to nie tylko dieta, ale sposób życia, nie warto jest zastępować go sztucznymi odpowiednikami.

Dodaj komentarz